Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Lietuvoje sergamumas erkiniu encefalitu – didžiausias Europoje: kaip apsisaugoti?

Nors rudens sezonui įsibėgėjant orai atvėso, tai mūsų nesustabdo leisti laiko gamtoje – vykstame į mišką uogauti ar grybauti, o šaltesnis oras yra tinkamas ir ilgesniems pasivaikščiojimams gamtoje. Bet svarbu atkreipti dėmesį, kad gamtoje tyko ne vienas pavojus. Vienas iš jų yra erkės ir jų platinamos ligos – jos išlieka aktyvios net kai paros vidutinė temperatūra siekia 5-7 laipsnius šilumos, o paprastai tai tęsiasi iki lapkričio mėnesio.

Šie voragyviai yra endemiški Lietuvos teritorijoje ir platina žmogaus sveikatai pavojingas ligas, kaip Laimo ligą, erkinį encefalitą, bei babeziozę, kuri pavojinga šunims ir katėms. Susirgimų erkiniu encefalitu skaičius Lietuvoje yra didžiausias Europoje.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2022 m. ataskaitos duomenimis, Lietuvoje vidutinis sergamumas erkiniu encefalitu tenka 24,3 atvejams iš 100 tūkst. gyventojų.

Šia liga gali susirgti kiekvienas, tačiau didžiausias sergamumas stebimas suaugusiųjų amžiaus grupėse nuo 45 iki 64 metų.

Erkinis encefalitas tai virusinė liga, kurią sukelia Ixodes rūšies erkės siurbdamos žmogaus kraują. Šis sukėlėjas yra randamas erkės seilėse ir žmogui yra perduodamas vos per keletą minučių po įsisiurbimo.

Nors erkinis encefalitas yra išties klastinga ir sveikatai pavojinga liga, yra būdų, kaip jos išvengti. Todėl sveikatos specialistai dalijasi šios ligos prevencijos būdais:

 • Pasiskiepykite. Pati efektyviausia priemonė apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra skiepai, vaistų nuo šios ligos nėra, o gydymas galimas tik simptominis. Tik pasiskiepiję asmenys įgyja imunitetą ir gali apsisaugoti nuo ligos sukeliamų pasekmių. Pradėti skiepų programą rekomenduojama prasidėjus pavasariui, tačiau jeigu nesate pasiskiepiję, tai siūlome padaryti kuo greičiau. Net ir nepilna vakcinacijos programa yra geriau, nei buvimas visiškai nepasiskiepijus.
 • Eidami į miškingą vietovę dėvėkite šviesius drabužius. Tokiu būdu lengviau pastebėsite ant jūsų esančias erkes, kurias galėsite pašalinti, prieš joms įsisiurbiant. Taip pat rekomenduojama kelnes susikišti į kojines, o viršutinį drabužį į kelnes – tokiu būdu apsunkinsite erkės patekimo kelią ant kūno.
 • Pasipurkškite erkių repelentu. Nors nėra repelento, kuris atbaidytų visas erkes ir visiškai apsaugotų nuo šių voragyvių patekimo ant kūno, tačiau repelentai yra efektyvi priemonė sumažinti erkių įsisiurbimo riziką.
 • Apsižiūrėkite drabužius ir kūną. Būdami vietovėje, kur yra erkių, periodiškai (kas 15-20 minučių) sustokite ir apsižiūrėkite savo drabužius ir kūną – erkės nėra linkusios įsisiurbti iš karto, todėl laiku aptikę erkę galite išvengti jos įsisiurbimo. Dažniausios vietos kur erkės įsisiurbia yra kaklas, kirkšnys, pažastys ir kojų bei rankų sulenkimo vietos.
 • Grįžę iš pasivaikščiojimo gamtoje nueikite į dušą ir persirenkite kitais drabužiais. Tokiu būdu vandeniu nuplausite nepastebėtas erkes ir išvengsite įsisiurbimo, jeigu jos buvo prikibusios prie drabužių.

Kaip teisingai ištraukti erkę?

Pastebėjus įsisiurbusią erkę, reikėtų stengtis kuo skubiau ją ištraukti, judesiu traukiant į viršų. NVSC užkrečiamųjų ligų specialistė, medicinos entomologė Milda Žygutienė pataria tai daryti pincetu, bet jei jo nėra po ranka, galima nagu ar kitais būdais. Jei negalite ar nepasiekiate patys, paprašykite artimųjų pagalbos. 

„Nereikia jos sukioti, geriausia pašalinti staigiu judesiu. Tepti aliejumi ar kremais tos vietos taip pat nerekomenduojama, nes taip tik suerzinsite erkę ir ji pradės aktyviau siurbti kraują. Jei ir liko straubliukas, nieko tokio, tačiau būtina stebėti savo savijautą, – paaiškino specialistė. – Kodėl skubėti? Nes reikia kuo greičiau nutraukti erkės maitinimąsi. Encefalito virusas yra erkės seilių liaukose, ir pirmų dešimties minučių laikotarpiu siurbdama kraują ji tą sukėlėją perduoda, tad kuo greičiau ją pašalinsime, tuo mažiau ji to viruso suleis. Kalbant apie Laimo ligą, erkės ištraukimo laikas dar svarbesnis, nes Laimo ligos sukėlėjas paprastai suleidžiamas per vieną ar dvi paras“.

manodaktaras.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
 • Pir - Ket

  8 - 17 val.

 • Pen

  8 - 15.45 val.

 • Šeš - Sek

  Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content