Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Pavojingi dantų tiesinimo prietaisai plinta internete: gydytojai pašiurpę, pardavėjai užsislaptinę, o tarnybos įžvelgia klastą

Dantų tiesinimo prietaisais prekiaujanti svetainė / Ekrano nuotr.

Svajojate turėti tiesius dantis vos už 70 eurų? Nepasimaukite ant internete reklamuojamų ir parduodamų „Healts“ dantų tiesinimo prietaisų pardavėjų kabliuko. LRT.lt pavyko išsiaiškinti, kad medicininiais įrenginiais prekiaujantys asmenys užsislaptinę, jų parduodami prietaisai kelia pavojų sveikatai, o reklama klaidina. Pati dantų prietaisų pardavimo svetainė tarnyboms sukėlė rimtų abejonių dėl patikimumo. 

Prietaiso kaina sukėlė šoką

Į LRT.lt kreipėsi skaitytojas Robertas, suabejojęs dantų tiesinimo aparatais, kurių reklamą pamatė internete. Vyrui įtarimų sukėlė ir puslapis, kuriame jie pardavinėjami.

„Aš pats nešioju kabes. Už jas ir nuolatinę gydytojo ortodonto priežiūrą jau paklojau beveik tris tūkstančius eurų. Todėl dantis neva tiesinančių prietaisų rinkinys vos už 70 eurų man sukėlė šoką.

Dantų tiesinimo prietaisais prekiaujanti svetainė

Dantų tiesinimo prietaisais prekiaujanti svetainė / Ekrano nuotr.

Reklamoje sakoma, kad šie dantų prietaisai tinka kone visiems dantų tiesinimo atvejams ir užtenka 1-2 valandas per dieną juos nešioti, kai brangios ir pacientui pritaikytos dantų kapos turi būti nešiojamos apie 20 valandų. Be to, jų teiginiai, kad per 2-3 mėnesius žmogus išsitiesins dantis, skamba neįtikėtinai, nes kapas ar breketus nešioti reikia ir po 2 metus, kartais net ilgiau“, – galimą pardavėjų klastą įžvelgia Robertas.

Skaitytojas klausia, ar nevyksta pirkėjų mulkinimas vidury baltos dienos, o svarbiausia, ar patikėjęs prietaisų reklama žmogus nepakenks savo dantims.

Prietaisais prekiaujanti svetainė

Prietaisais prekiaujanti svetainė / Ekrano nuotr.

Gydytoja ortodontė įtaria klastą

Įvertinti ortodontinius prietaisus LRT.lt paprašė Odontologų rūmų tarybos narės, gydytojos odontologės, ortodontės Jurgos Liatukienės.

„Tai, kas apie šiuos „Healts“ prietaisus rašoma, neatitinka realybės ir kelia grėsmę. Pavyzdžiui, jų teiginiai, kad šie aparatai gali pakoreguoti žandikaulio ar veido formą, yra grubus melas. Tokiais prietaisais tai padaryti suaugusiems žmonėms nėra jokios galimybės.

 „Healts“  prietaisų reklama

„Healts“ prietaisų reklama / Ekrano nuotr.

Pacientai klaidinami ir nuotraukomis prieš prietaisų naudojimą ir po jo. Jose parodytas absoliutus sąkandžio pasikeitimas. Tokia žandikaulio padėties transformacija yra labai rimta. Aš įtariu apgaulę. Greičiausiai tai tikrai gydyta ne jų pardavinėjamais aparatais“, – apie įtartinus prietaisus pasakojo gydytoja.

Pasekmės: ūmus skausmas, dantų šaknų lūžiai, išbalansuotas žandikaulis

Pasak specialistės, įsigijęs tokį aparatą žmogus labai rizikuoja.

„Jie parduoda medicinos prietaisą, kuris dedamas į burną, bet jokios priežiūros negarantuoja. Niekas neprisiima atsakomybės už gydymo procesą. Šiuo atveju pacientas yra absoliučiai nesaugus.

Juolab kad žmogus pats negali įvertinti savo dantų problemos be gydytojo ortodonto arba odontologo. Tik jie gali nustatyti anomaliją ir paskirti tinkamus gydyti prietaisus. Be to, paskyrę gydymo prietaisą, ortodontai nuolat kontroliuoja sąkandžio, dantų pokyčius. Žmogus periodiškai turi lankytis pas specialistą, specialistas įvertina gydymo eigą“, – pasakojo medikė.

Gydytoja perspėjo, kuo gali pasibaigti tokių neaiškių prietaisų dantims tiesinti nešiojimas.

„Bet koks sąkandžio pasikeitimas naudojant prietaisus gali pakenkti apatinio žandikaulio sąnariui.

Gali prasidėti ūmūs skausmai, sąnarinio disko užstrigimas, dantų skausmas dėl jų padėties pokyčių. Emalio skilimas, dantų šaknų lūžiai ir t. t.

Gali taip išsibalansuoti sąkandis, kad žmogus nebegalės net kramtyti“, – pavojingas pasekmes vardijo gydytoja.

Specialistė: tai yra žmonių mulkinimas

Gydytojos ortodontės nuomone, tokiais prietaisais nevalia laisvai prekiauti rinkoje be mediko rekomendacijų ir priežiūros.

„Jeigu žmogus nusipirks ir šis prietaisas jam netiks, pavyzdžiui, pagal dydį, tai bus geriausia, kas jam galėjo atsitikti. Priešingu atveju žmogus rizikuoja patirti rimtų sveikatos problemų“, – konstatavo pašnekovė.

Specialistė nustebusi ir dėl „Healts“ prietaisų nešiojimo terminų.

„Pateiktas prietaiso naudojimo laikas yra visiška utopija. Įsivaizduokite, dantis juda maždaug vieną milimetrą per mėnesį. Net su ortodontinėmis priemonėmis, pavyzdžiui, breketų sistema, gydymas trunka nuo pusantrų iki dvejų metų. Per keletą mėnesių jokio teigiamo rezultato pasiekti negalima. Tai yra žmonių mulkinimas“, – įsitikinusi medikė.

Prietaisų pardavėjai nežinomi

LRT.lt žurnalistė pabandė susisiekti su „Healts“ prietaisų pardavėjais. Puslapyje, kuriame pardavinėjamos šios prekės, nenurodyta nei įmonė, nei gamintojas, nei pardavėjas.

Fiktyvūs prietaisų pardavėjų kontaktai

Fiktyvūs prietaisų pardavėjų kontaktai / Ekrano nuotr.

Pabandžius susisiekti nurodytu elektroniniu paštu, paaiškėjo, kad toks paštas neegzistuoja, o paskambinus duotu telefono numeriu atsiliepia autoatsakiklis nesupratama kalba. Išsiaiškinti pardavėjų nepavyko ir parašius jiems užklausą jų „Facebook“ profilyje.

Asmens valdoma svetainė tarnybai kelia įtarimų

Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba (VVTAT) informavo, kad svetainės domenas registruotas Lietuvoje ir valdomas fizinio asmens.

Dantų tiesinimo prietaisais prekiaujanti svetainė

Dantų tiesinimo prietaisais prekiaujanti svetainė / Ekrano nuotr.

„Pati svetainė „Healts.lt“ mums kelia įtarimų, nes preliminariai įvertinę matome, kad neskelbiami įmonės kontaktai. Šią informaciją yra privaloma skelbti pagal teisės aktus. Vartotojams visada patariame patikrinti, ar pateikiama tam tikra informacija. Kontaktinės informacijos neteikimas iš karto turėtų sukelti įtarimų dėl svetainės patikimumo.

Vertinant pačią prekę, panašu, kad tai yra medicininė prekė ir turėtų būti notifikuota. Jeigu prekė nėra notifikuota kaip medicinos prekė, ji negalėtų būti reklamuojama kaip turinti gydomųjų savybių (pvz.: tiesina dantis, gerina burnos sveikatą). Už tokio pobūdžio pažeidimą, atlikus tyrimą, galėtų būti skiriama bauda.

VVTAT skundų dėl šios svetainės kol kas nėra gavusi“, – LRT.lt pakomentavo tarnybos atstovė.

Tarnyba: nėra galimybės patikrinti, ar šios medicinos priemonės registruotos

Dantų tiesinimo prietaisų patikimumu suabejojo ir Akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba. Jos atstovai LRT.lt informavo:

„Nurodytoje internetinėje svetainėje platinamos dantų tiesinimui skirtos kapos priskiriamos 1 klasės medicinos priemonių kategorijai. Pagal reikalavimus 1 klasės medicinos priemonės turi būti užregistruotos toje valstybėje, kurioje yra įsisteigęs šių medicinos priemonių gamintojas.

Pranešame, kad patikrinti, ar šioje svetainėje platinamos medicinos priemonės yra registruotos, negalime, nes iš teikiamos informacijos nėra aišku, kas yra jų gamintojas. Platintojo pavadinimas taip pat nėra nurodytas.“

lrt.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content