Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Specialistai atkreipia dėmesį į tvarios kosmetikos bumą: viskas sudėtingiau nei atrodo

Kosmetikos rinkoje, atsižvelgus, jog vis daugiau žmonių yra linkę rinktis tvarų, aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą, taip pat vis dažniau naudojami teiginiai apie tvarią kosmetiką. Vis dėlto, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Produktų vertinimo skyriaus specialistai paaiškina, kad ne viskas taip paprastai – pavyzdžiui, neužtenka, kad kosmetika būtų pagaminta iš natūralių medžiagų, tvarumui svarbūs ir ekonominis bei socialinis aspektai. 

Pasak specialistų, pastaruoju metu stebima tendencija, kai dalis kosmetikos gamintojų pasitelkia teiginius apie tvarumą, nors tam nėra jokio objektyvaus pagrindo, t. y. užsiima „žaliuoju smegenų plovimu“ (angl. greenwashing), pasitelkdami vadinamuosius „žaliuosius teiginius“.

„Tenka pripažinti, kad daugėjant informacijos apie tvarumą, neišvengiama ir savotiško manipuliavimo. To priežastys įvairios – nežinojimas, neteisingas suvokimas, bandymas žingsniuoti mados ritmu neįsigilinant į esmę, o dar blogiau – sąmoningas bandymas klaidinti vartotojus ir manipuliuoti frazėmis, terminais, ženklais, taip siekiant sukurti įvaizdį ar suteikti įspūdį“, – teigia NVSC Produktų vertinimo skyriaus patarėja Regina Burbienė.

Anot jos, svarbu tai, kad, siekiant išvengti vadinamosios „žaliosios smegenų plovimo“ bangos ir užtikrinti tinkamą vartotojų informuotumą, jau atsiranda ir reikalavimai, ir taisyklės, užtikrinsiančios, kad tam tikri gaminių tvarumo aspektai taptų būtini norint tiekti juos tam tikroms rinkoms.  

Specialistai atkreipia dėmesį, kad tvaraus gaminio kūrimas apima ne vieną  žingsnį. Tai ne tik gaminio formulės sukūrimas, parenkant saugius ingredientus, tačiau kartu ir biologiškai skaidžių, perdirbamų ir daugkartinio naudojimo pakuočių panaudojimas, netaršių ir veiksmingų gamybos procesų ir technologijų pritaikymas, siekiant sumažinti energijos ir vandens suvartojimą bei sumažinti išmetamų teršalų ir susidarančių atliekų kiekį, atsinaujinančių šaltinių energijos naudojimas. Be to, tvarumo siekiantys gamintojai pritaiko ir savo pajėgumais vykdomo gaminių platinimo praktiką, taip siekdami sumažinti transporto išmetamų teršalų kiekį.

Kitas ne mažiau tvarumo kontekste svarbus veiksnys – vartojimo etapas. Specialistai atkreipia dėmesį, kad retas kosmetikos gaminį naudojantis žmogus susimąsto apie savo vaidmenį, t. y., kad, pavyzdžiui, į gaminio „tvarumo sąskaitą“ įtraukiama ir vandens šildymui sunaudojama energija, prausimuisi sunaudotas nutekantis į kanalizaciją vanduo, kuriame gali būti ne tik aplinkai neigiamą poveikį darančių mikroplastikų bei kitų nesuyrančių aplinkoje ir jai kenksmingų medžiagų.

Pavyzdžiui, Cosmetics Europe duomenimis, trinkantis galvą šampūnu, vandeniui ir jo šildymui tenka 90 proc. CO2 emisijos, susidarančios per visą šampūno gyvavimo ciklą. Todėl gamintojai, siekdami sumažinti tokių gaminių naudojimo poveikį aplinkai, kuria greitai nuplaunamus gaminius, labiau koncentruotus arba du viename (šampūnas ir kondicionierius) gaminius, kuriuos naudojant pakanka „vienos putos“ (vienas suputinimo etapas), taip sumažinant skalavimui naudojamo vandens kiekį. Taip pat ieškoma galimybių keisti receptūras ir kurti naujus gaminius, panaudojant daugiau biologiškai skaidžių medžiagų, kurios, patekusios į aplinką, greitai suirtų nekeldamos pavojaus.

Savo ruožtu, specialistai ragina visus prisidėti prie tvarumo. „Pavyzdžiui, kai prausiamės ryte ir prisipylę vos ne pilną delną šampūno keletą kartų trinkame plaukus, turėtume prisiminti, kad tai ne tik atsispindės mūsų mėnesio sąskaitoje už suvartotą vandenį, bet ir susimąstyti, jog tai paliks nepageidaujamą pėdsaką aplinkai. Lygiai taip pat ir tais atvejais, kai ieškodami natūralių, ekologiškų ar veganiškų produktų, perkame juos iš tų šalių, kur naikinami miškai, panaudojamas vaikų darbas, įmonėse nekreipiamas dėmesys į aplinkosaugos problemas, nesumąstydami, kad tvaraus gaminio kontekste yra ir socialinių, ir aplinkosauginių aspektų ir kad tvariu vadinamas gaminys nėra tik ekologiško gaminio sinonimas“, – į tvarumą žvelgti giliau ragina specialistai. 

NVSC informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content