• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2012.10.09
Požiūrio į savo kūną problema paauglystės laikotarpiu

anorexia.jpgKūno vaizdu laikomas kūno formų, svorio, apimčių ir kitų su fizine išvaizda susijusių požymių suvokimas. Kūno vaizdas apima kūno suvokimo tikslumą ir pasitenkinimo arba nepasitenkinimo juo laipsnį. Priežastys, sukeliančios didesnį rūpestį savu kūnu, gali būti susijusios su biologiniais, socialiniais, kultūriniais, šeimos, psichologiniais skirtumais. Jos sukelia padarinius, kurių pagrindas yra tam tikra elgsena, susijusi su atitinkamu maisto vartojimo būdu (pvz., dieta), sportavimu, svorio priauginimu arba jo mažinimu. Vykstant šiems procesams, teigiamai arba neigiamai kinta kūno vaizdas, o kartu su juo ir emocijos, pažinimo procesai bei motyvai, susiję su požiūriu į savo kūną. Nepasitenkinimas savo kūnu gali stiprėti iki kūno vaizdo sutrikimų, kurie gali pasireikšti valgymo sutrikimais (nervinė anoreksija arba bulimija).

Valgymo sutrikimai užima trečiąją vietą tarp paauglių ligų po nutukimo ir astmos. Nervine anoreksija serga apie 0,4–3,7 proc., o nervine bulimija – apie 1,2–4,2 proc. paauglių. Šiuo metu padaugėjo valgymo sutrikimais sergančių paauglių vaikinų, tai siejama su žiniasklaidoje populiarinamu stilingu paauglių įvaizdžiu. Manoma, kad sutrikimus labai provokuoja stresinės situacijos paauglių gyvenime (pvz., baigiamieji egzaminai, santykių su partneriu, draugais nutraukimas). Jei erzinimas mokykloje dėl išvaizdos buvo viena iš badavimo priežasčių, tai dėl besitęsiančio užgauliojimo stiprėjančio vidinio streso valgymo problemų išliks ir toliau. Daugumai pasikartojantys valgymo sutrikimo epizodai dažnai atstoja nerimo bei vidinės įtampos mažinimo mechanizmą. Valgymo sutrikimai yra būdas išreikšti didžiulį nusivylimą savimi, savo šeima, savo draugais. Sutrikęs valgymas – tai emocinis konfliktas, pasireiškiantis fiziniais simptomais. Jaunuoliai nesugeba toleruoti savo emocinio patyrimo. Jausmai, ypač negatyvūs, atrodo tartum stipresni už juos pačius. Badavimas tampa metodu, padedančiu kontroliuoti emocijas. Paaugliai neigia savo slopinamas pykčio, nepasitikėjimo, nusivylimo emocijas, kad galėtų suvokti realybę be skausmo. Sergančios merginos ima nekęsti savo kūno. Tuo pačiu jos jaučiasi visiškai bejėgės, iš šalies stebinčios destruktyvių jėgų kovą savyje. Tik nedaugelis mergaičių galėtų pasakyti norimą pasiekti tikslią kūno masės ribą, išreikštą konkrečiais skaičiais. Kitos gi tiesiog turi nenumaldomą norą plonėti, lieknėti, neapibrėžtą nei riba, nei supratimu “pakaks. Tyrimas parodė, kad moksleivės pradeda laikytis dietos gana anksti: amžiaus vidurkis, kada buvo pradėta laikytis dietos, buvo 14,5±1 metai. Pagal trokštamo ūgio ir svorio duomenis atrodo, jog vidutinė paauglė norėtų būti 172±3 cm ūgio ir 53±4 kg svorio. Priežastys paskatinusios laikyti dietos gan įvairios: negalėdamos apsivilkti anksčiau dėvėto drabužio, paskatintos draugų, perskaičiusios straipsnį apie “stebuklingą” suliesėjimą, dėl nepatogumo per kūno kultūros pamokas, dėl nepasitenkinimo savo išvaizda. Populiariausia svorio mažinimo priemonė paauglių tarpe nevalgymas nuo 18 val.

Manoma, jog mergaitės yra labiau linkusios tikėti, kad liesumas didina jų patrauklumą, ir šio įsitikinimo lygis yra susijęs su nerimu dėl savo svorio ir kūno. Ankstyva ir pavėluota lytinė branda yra susijusi su prastesniu savo kūno ir menkesniu savęs vertinimu. Berniukai brendimo laikotarpiu patiria daug mažesnį emocinį pasipriešinimą, kadangi jiems bręstant stambėja kūnas, kuris siejamas su trokštamu vyriškumu. Brendimo metu beveik dvigubai padaugėja mergaičių, neteisingai vertinančių savo kūną: 21,78 proc. dešimtmečių ir net 52,52 proc. aštuoniolikmečių merginų mano esančios stambesnės, nei iš tikrųjų yra pagal savo KMI. Iš visų požiūrio į savo kūną veiksnių didžiausią įtaką mergaitėms turėjo draugų, bendraamžių ir žiniasklaidos (žurnalų, televizijos, reklamų) formuojama nuomonė. 44,23 proc. jaunesniųjų ir 58,64 proc. vyresniųjų mergaičių tarp veiksnių, lėmusių nuomonę apie savo kūną, nurodė draugų ir bendraamžių nuomonę bei pastabas. Nedaug mergaičių išvardijo tokius padėjusius susikurti nuomonę apie savo kūną veiksnius: sporto šakos reikalavimai, gydytojų ar mokytojų pastabos.


Atgal

Mūsų draugai