• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2017.07.28
Liepos 28-oji - Pasaulinė hepatito diena

0_547.jpgLiepos 28-ąją minima Pasaulinė hepatito diena. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) siekia atkreipti žmonijos dėmesį į hepatito keliamą grėsmę.

Hepatito virusai sukelia ūminę ar lėtinę infekciją, kepenų uždegimą, kepenų cirozę ar net vėžį.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje kasmet užsikrėtusių virusiniu hepatitu A (VHA) yra užregistruojama apie 1,4 mln. atvejų, virusiniu hepatitu B (VHB) – 240 mln., virusiniu hepatitu C (VHC) – apie 150 mln. Kiekvienais metais apie 600 tūkst. žmonių miršta nuo hepatito B sukeltų komplikacijų, o 350 tūkst. užsikrėtusių asmenų miršta nuo kepenų pažeidimų.

Tyrimai rodo, kad hepatitais dažnai užsikrečia jauni žmonės. Užsikrėtusieji dažnai net patys to nežinodami gali platinti virusą. Tai rodo, kad būtina geriau informuoti visuomenę, raginti pasitikrinti, saugoti save ir savo artimuosius.

Virusinis hepatitas A (VHA). Juo dažniausiai galima užsikrėsti per nešvarias rankas, todėl norint išvengti užkrato, ypač svarbu laikytis asmens higienos. Efektyviausia profilaktinė priemonė nuo VHA – vakcinacija . 

Virusiniu hepatitu B ( VHB) galima užsikrėsti:
1. Lytinių santykiu metu.
2. Per nesterilius medicininius įrankius.
3. Bendrai naudojant dantų šepetėlį, adatas, skustuvus, manikūro, pedikiūro reikmenis.
4. Per kraują.
5. Motina gali virusą perduoti vaisiui nėštumo arba gimdymo metu.

Virusinis hepatitas C (VHC) . Pagrindinis VHC užsikrėtimo kelias – per užkrėstą virusu kraują.

Pagrindinės VHB ir VHC profilaktikos priemonės:
1. Apsisaugoti nuo VHB padeda skiepai, nuo VHC skiepų nėra.
2. Nesinaudoti kitų asmenų skutimosi peiliukais, adatomis, švirkštais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetėliu ir kt. priemonėmis.
3. Naudoti gumines pirštines, jei tenka liesti kraują, audinius, kraujuotus ar kitais biologiniais skysčiais suterštus tamponus, žaizdas ir kt.

Hepatito D virusu gali užsikrėsti tik tie asmenys, kurie jau serga hepatitu B, šios ligos plitimo keliai tokie patys kaip ir hepatito B. Paskiepytas nuo hepatito B asmuo hepatitu D nesusirgs.

Hepatito E virusu dažniausiai užsikrečiama per fekalijomis užterštą vandenį. Hepatito E virusas aptinkamas visame pasaulyje, tačiau dažniausiai pasitaiko Rytų ir Pietų Azijoje. Kinijoje jau išrasti skiepai nuo hepatito E, tačiau globaliai jie dar neprieinami.

0_548.jpgVisi naujagimiai ir kūdikiai nuo 1998 metų Lietuvoje skiepijami nuo hepatito B (pagal Lietuvos skiepų kalendorių). Tai yra vienintelis efektyvus ir saugus kelias , apsaugantis vaikus nuo sunkios ligos. Tėvai turi laiku pasirūpinti savo vaikų skiepais ir užtikrinti jų saugumą ateityje.Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vida Martišienė


Atgal

Mūsų draugai